REGULAMIN SKLEPU INTERNETOWEGO

453 410 101

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Depresja z punktu widzenia neuronauki

05 lipca 2021

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja to obecnie jedna z najczęściej diagnozowanych chorób. Na świecie choruje na nią 3,5 mld ludzi, a w Polsce około 1,5 mln osób.

Osoba, która doświadcza tej choroby, ma coraz większą trudność z mobilizowaniem się do podejmowania codziennych aktywności. Zauważa też, że to, co do tej pory sprawiało przyjemność, przestało cieszyć. Częściej niż dotychczas występują napady płaczu, który może być „na czubku nosa” przez większość dnia. Pojawiają się również negatywne myśli dotyczące trzech obszarów: siebie „jestem bezwartościowy”, świata „nikt mnie nie rozumie” oraz przyszłości „nic dobrego nie czeka mnie już w moim życiu”.

Depresja to choroba, u której podstaw leży zaburzone neuroprzekaźnictwo. To oznacza, że nasze samopoczucie w wielkim stopniu zależne jest od zmian neurochemicznych zachodzących w mózgu.

Do najważniejszych neurohormonów należą:
- SEROTONINA poprawiająca nastrój,
- NORADRENALINA odpowiedzialna za prawidłową reakcję na stres, poprawiająca funkcje poznawcze takie jak myślenie, koncentracja, zapamiętywanie i chęć do działania,
- DOPAMINA to rozsławiony hormon przyjemności - odpowiada za przyzwyczajenia i uzależnienia,
- OKSYTOCYNA wspiera poczucie miłości, bliskości, więzi, ma również działanie obniżające uczucie lęku,
- GABA uspokaja, relaksuje, zmniejsza poziom lęku.

Z biegiem lat mózg ewoluował. Dziś mówi się o tym, że można go podzielić na 3 części.

1. MÓZG GADZI – pień mózgu i okolice to najstarsza i najbardziej prymitywna część naszego mózgu. Odpowiada za podstawowe funkcje życiowe, czyli oddychanie, tempo pracy serca, regulacja odczucia głodu i sytości, pragnienie i inne.

2. MÓZG SSACZY to tzw. część czująca - układ limbiczny, w którego skład wchodzą: hipokamp, ciało migdałowate i podwzgórze. Odpowiada m.in. za reakcję walcz-albo-uciekaj, pamięć oraz budowanie więzi międzyludzkich.

3. KORA NOWA czyli kora przedczołowa nazywana myślącą częścią mózgu. Jest to część, która jest najbardziej zaawansowana, odpowiada przede wszystkim za myślenie, planowanie, podejmowanie decyzji.

Depresja jest przede wszystkim wynikiem niewłaściwej komunikacji między korą nową związaną z myśleniem, a układem limbicznym koncentrującym się na emocjach. Kora przedczołowa myśli o emocjach, podczas, gdy układ limbiczny je odczuwa.

Kiedy pojawia się depresja, to podstawowa funkcja kory przedczołowej, czyli myślenie zamienia się w zamartwianie, pojawiają się trudności z podejmowaniem decyzji i motywacją do działania.
Innym, bardzo dokuczliwym objawem depresji jest wysoki poziom lęku. Jest to wynik reaktywności (czyli nadmiernego pobudzenia) ciała migdałowatego.

Kolejnym objawem jest napięcie niepozwalające na rozluźnienie i poczucie szczęścia. To fizyczne uczucie wywołane przez podwzgórze, które reguluje pracę hormonów takich jak: adrenalina i kortyzol. To one sprawiają, że gdy się stresujesz Twoje ciało przygotowane jest do walki lub ucieczki. Problem w tym, że Twój mózg nadmiernie interpretuje różne sygnały jako powody do stresu i pozostawia Cię bezustannie w nerwowej gotowości. Taki stan pobudzenia jest bardzo męczący i po jakimś czasie powoduje, że człowiek opada z sił.

Wszystko jest ze sobą powiązane. Mózg to zespół naczyń połączonych - oddziaływanie na jedną część, wywoła reakcję w drugiej.